O Rydzewie
Zobacz także
O gospodzie
RYDZEWO - jest najstarszą wsią w zachodniej części dzisiejszej gminy Miłki, powstało w 1571 roku. Z Rydzewem związana jest legenda o pręgierzu, który w XVII wieku stał najprawdopodobniej w.okolicach kościoła. O istnieniu rydzewskiego pręgierza świadczą kary, jakie wymierzono w 1666 roku dwóm mieszkankom wsi; jednej za ''bezbożność'', drugiej za ''potajemne stosunki miłosne z niejakim Kaczmarczykiem''.
.
Za najstarsze zabytki budownictwa wiejskiego uznane są dwa murowane zabudowania: nr 32 i 34-35a w Rydzewie wzniesione na.przełomie XIX i XX wieku.
.
Jednak najważniejszym zabytkiem Rydzewa jest kościół położony w.centrum wsi, na cyplu częściowo rozdzielającym jeziora: Boczne i.Niegocin. Rydzewski kościół jest budowlą o cechach mieszanych, gotyckich i barokowych wzniesionych na planie prostokąta. Kościół wzniesiono w latach 1579-1591. Jednym z cenniejszych dziś elementów wystroju kościoła są drewniane, XVI-wieczne drzwi prowadzące do zakrystii. Innym elementem XVII-wiecznego wystroju wnętrza jest ambona z 1630 roku. Warto także zwrócić uwagę na.wykonaną z mosiądzu misę chrzcielna, zdobioną trybowaniem i.puncowaniem oraz pomalowaną dziś na olejno ławkę tzw. kolatorska, w której podczas nabożeństw zasiadał fundator kościoła Mikołaj Bogaczewski, po nim zaś jego spadkobiercy. Oba elementy wyposażenia pochodzą z XVII wieku. Po 1945 roku świątynię przejęła parafia katolicka. W roku 1961 kościół odrestaurowano. W chwili obecnej kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli można zwiedzać między nabożeństwami.
We wsi Rydzewo znajdują się m.in.:
- sklepy spożywczo-przemysłowe (najbliższy w odległości 300m od gospody),
- bary,
- stołówka z domowymi obiadami,
- przystań Żeglugi Mazurskiej,
- liczne kwatery prywatne,
- punkty wymiany butli gazowych,